Auto w upały wynajem busa gdańsk

Auto w upały – jak o nie dbać?

Kalendarzowe lato dopiero przed nami, a i prognozy nie są zbyt przyjazne naszym pojazdom. Fala upałów nadciąga, a te nie są sprzymierzeńcem samochodów. Auto w upały – jak o nie dbać? Wypożyczalnia samochodów dostawczych Gdańk – Avik Rent a Car radzi… 

Powiedzmy sobie jasno: auto w upały narażone jest na szereg zagrożeń. Tak, jak w zimie łatwo zamarza, tak i latem wyjątkowo szybko się nagrzewa. Zauważmy, że w naszym umiarkowanym klimacie roczna różnica temperatur może wynosić od 60 do nawet powyżej 50 stopni Celsjusza.

Oczywistym jest, że ciemne samochody rozgrzewają się najbardziej. W upale o wartości powyżej 30 stopni, temperatura ich wnętrza wynosi około 50 – 60 stopni, zaś karoserii około 70 stopni. Auta jasne osiągają mniejsze temperatury. Te dane mogą być niewątpliwie jednym z wyznaczników wyboru koloru przy kupnie samochodu – szczególnie dla tych osób, które często podróżują na południe Europy.

W upalnie dni, oczywistym odruchem każdego kierowcy jest poszukiwanie zacienionych miejsc parkowania. To nie tylko ochrona naszej karoserii, ale także prewencyjne działanie chroniące wnętrze auta. W tym celu starajmy się szczególnie chronić przednią szybę pojazdu. To właśnie ona, wystawiona na promienie słoneczne jest najczęściej głównym dostawcą ciepła do wnętrza. Jeśli nie mamy możliwości ochrony auta przed słońcem, pomyślmy o zabezpieczeniu przedniej szyby przez jej osłonięcie na czas postoju specjalną matą przeciwsłoneczną.

Zwracajmy uwagę także na to, co pozostawiamy w samochodzie. Wiele produktów może nie tylko ulec stopieniu lub zniekształceniu (jak niektóre plastiki), ale i wybuchnąć (np. zapalniczki)!

Nawet jeśli posiadamy klimatyzację, warto przed każdą, nawet niezbyt długą podróżą, przewietrzyć pojazd. Otwarcie wszystkich drzwi na minutę przed wyruszeniem w drogę, to gwarancja przyjemnego przeciągu i dosatwy świeżego powietrza do środka.

Pamiętajmy również, że upały nie wpływają korzystnie także na kierowców! Reakcja kierowcy zmęczonego upałem jest znacznie spowolniona, dlatego warto pamętać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz pojazdu podczas jazdy. Świetnym rozwiązaniem okazuje się niezastąpiona klimatyzacja, lecz jeśli jej nie posiadamy, pamiętajmy o otwartym obiegu powietrza i (w miarę możliwości) o uchylonych oknach podczas jazdy. Bezpieczeństwo jazdy – przede wszystkim!

Zagrzaniu samochodu zapobiegną także rolety przyciemniające tylne boczne szyby pojazdu. Taki gadżet z pewnością docenią także nasi pasażerowie. Zachowajmy jednak ostrożność przy odpowiednim doborze rolet. Niech nam służą podczas słonecznych dni, lecz nie zasłaniają równocześnie widoczności, na przykład podczas parkowania.

Wypożyczalnia aut dostawczych Gdańsk  – Avik Rent a Car – szczególnie dba o silniki pojazdów. Pamiętajmy, że w upalny dzień, już po zaledwie kilku minutach, temperatura silnika znacznie wzrasta. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy słyszymy uruchamiający się wentylator. Powinien się on włączyć w momencie wkroczenia wskazówki na czerwone pole skali wskaźnika temperatury. Jeśli temperatura silnika rośnie w trakcie płynnej jazdy, zatrzymajmy pojazd i wezwijmy pomoc. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy bywa wówczas awaria układu chłodzenia.

Przed każdą dłuższą wyprawą samochodem, szczególnie na urlop, gdy przemierzamy setki kilometrów, warto poświęcić czas na dokładne przygotowanie pojazdu do drogi. Może przyda się niewielki przegląd? Auto w upały nie musi być utarapieniem! Lato jest piękne, cieszmy się nim bezpiecznie, korzystajmy z jego uroków! Dobrego lata!

Wypożyczalnia samochodów dostawczych pomorskie? Wypożyczalnia busów pomorskie? 

Avik Rent a Car – tu są auta dla Ciebie i Twojej firmy! 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *