Samochód w mrozy, czyli wypożyczalnia samochodów dostawczych radzi jak dbać o auto w zimę

Polska zima bywa kapryśna. Ostatnie dni raczyły nas wyjątkowo siarczystym mrozem. W wielu miastach temperatura spadła poniżej -15 stopni Celsjusza. Radzimy jak zadbać o auto w mroźne dni. Wypożyczalnia samochodów Pomorze Avik Rent a Car – zapraszamy!

Jak odpalać silnik na mrozie?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których warto pamiętać, jest fakt, że przy niskich temperaturach trzeba pomóc akumulatorowi w naszym aucie. Jak? Przez zminimalizowanie zużycia prądu. Dlatego przed przekręceniem kluczyka, wyłączamy wszystkie zbędne urządzenia i funkcje w aucie. Nie włączamy świateł, wyłączamy radio, nawiew, ogrzewanie, odłączamy ładowarkę telefonu i wideo rejestrator, a także wszelkie ogrzewacze – przedniej i tylnej szyby, lusterek itp.

W przypadku manualnej skrzyni biegów wciskamy sprzęgło, żeby ułatwić rozrusznikowi poruszanie tłokami w zgęstniałym oleju silnikowym. Jeśli po przekręceniu kluczyka silnik zaledwie drgnął lub w ogóle nie dał znaku życia, a kontrolki na desce rozdzielczej przygasają, to nie warto dalej próbować. Wówczas trzeba wezwać pomoc lub odczekać aż temperatura na zewnątrz nieco się podniesie.

Mycie auta w czasie mrozów – myć, czy nie myć?

Mroźne dni sprzyjają zabrudzeniom samochodu, dlatego wielu kierowców także z tego powodu z utęsknieniem oczekuje poprawy pogody. Jeśli mycie auta jest konieczne, to oczywiście można to uczynić także podczas mrozu, trzeba się do tego jednak solidnie przygotować.

Za mycie auta podczas mrozów kierowcy powinni zabierać się wyłącznie na krótko przed dłuższą podróżą. Dlaczego? Ogrzane wnętrze pojazdu umożliwi odparowanie wody z uszczelek i innych zakamarków. Na pewno odradzamy mycie samochodu, gdy w planach jest całonocne parkowanie „pod chmurką”. Jeśli bardzo zależy nam na umyciu auta w mróz, warto wyposażyć się w bezbarwny smar silikonowy i szmatkę. Chwilę przed umyciem auta należy oczyścić uszczelki przy drzwiach i dokładnie nanieść na nie smar. Spowoduje on, że zamarznięte resztki wody nie będą przywierać do gumy, a drzwi będzie można łatwiej otworzyć. Smar silikonowy w postaci sprayu jest łatwy i wygodny w użyciu. Smarowanie powierzchni uszczelek zabezpieczy przed przenikającą do wnętrza samochodu wilgocią, która jest główną przyczyną zaparowanych szyb.

Trochę inaczej sytuacja ma się w firmie takiej jak wypożyczalnia samochodów dostawczych Avik Rent, gdzie szczególnie musimy dbać o czystość aut. Tego samego też wymagamy od naszych Klientów. Każdy Klient w dniu wydania auta, otrzymuje czysty i wysprzątany pojazd. Podobnie, przy zwrocie auta, liczymy na to samo ze strony Klientów. Oczywiście nikogo do niczego nie zmuszamy i zawsze Klient ma wybór, czy chce myć i sprzątac auto przed jego zdaniem, czy zostawi to nam.

A co z tankowaniem? Jak tankować na mrozie?

Zwykły olej napędowy wytrzymuje temperatury do -20 stopni Celsjusza. Zdarza się jednak, że w sezonie zimowym temperatury sięgają znacznie niżej. Zbyt niska temperatura powoduje wytrącanie się parafiny, co prowadzi z kolei do zablokowania filtra paliwa. Warto w czasie największych mrozów tankować paliwa o lepszych właściwościach niskotemperaturowych, czyli te oznaczone jako rekomendowane na niskie temperatury. To nieco większy koszt tankowania, ale pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek. Gdy tankujemy paliwo o niższej ilości oktanów, nie zawsze jesteśmy narażeni na problemy z porannym odpaleniem auta podczas silnych mrozów w nocy. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalne uzdatniacze do paliwa, dostępne niemal w każdej stacji benzynowej. My, w wypożyczalni Avik Rent używamy Diesel Protector -40 stopni Celsjusza, którego cena to 32 złote. Warto zaznaczyć, że duże opakowanie depresatora (1 litr) wystarcza na ponad 1000 litrów oleju napędowego.

Co ważne, depresatory (inaczej „antyżele”) należy ostrożnie dawkować i to jeszcze przed rozpoczęciem procesu żelowania paliwa w baku. Uwaga: depresatorów nie powinno się wozić z bagażniku, gdyż same mogą same ulec zżelowaniu.

Bez względu na to, jakiego paliwa używamy, warto zadbać o pełen bak. Im więcej paliwa tym mniej miejsca do skraplania się pary wodnej. W okresie zimowym warto starać się uzupełnić zapas paliwa nawet jeśli nadal jest pół baku.  Powinni o tym pamiętać również kierowcy, którzy korzystają z samochodów na gaz. Nie wystarczy pełen zbiornik gazu, nie można zapominać również o benzynie. Tak zwana rezerwa w baku może przyczynić się do większych problemów z paliwem, szczególnie wtedy, gdy pojazd pozostawiany jest na mrozie na kilka dni.

Auto na LPG w mróz także wymaga szczególnej opieki. LPG w zbyt niskich temperaturach, traci ciśnienie w butli, w efekcie czego gaz może po prostu stracić swoją płynność. Aby temu zapobiec gaz powinien być dobrej jakości oraz mieć zmodyfikowany skład poprzez zwiększenie udziału propanu.

W wypożyczalni Avik Rent posiadamy w ofercie Dacie Duster na gaz LPG, która cieszy się wśród naszych Klientów bardzo dobrą opinią – szczególnie tych, którzy kładą nacisk na ekonomię jazdy.

Wypożyczalnia aut dostawczych Gdańsk – my się zimy nie boimy!

Rent a Car Gdańsk – wypożyczalnia busów Pomorze.

Avik Rent a Car – wypożyczalnia samochodów dostawczych Gdańsk.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *